T4a Stacja SKM Wzgórze do przystanku Urząd Miasta Świętojańska

"Z blondynką po Gdyni"

Internetowa Biblioteka Opisów Tras Pieszych dla Osób Niewidomych

 

Początek:

Stacja SKM Wzgórze

Koniec:

Przystanek Urząd Miasta Świętojańska

 

 

1. Opis zaczynamy od zejścia z peronu SKM. Z peronu do przejścia podziemnego prowadzą dwa ciągi schodów.

2. Po zejściu z peronu skręć w prawo i idź wzdłuż prawej ściany. Po kilkunastu krokach tunel kończy się pięcioma schodkami w górę. Idź prosto trzymając się prawej. Przed Tobą jest budynek stacji, który wygląda następująco: na środku jest szerokie na jakieś 7 metrów, otwarte i zadaszone przejście, a po obu jego stronach małe pomieszczonka.

3. W kilkumetrowej luce między tunelem a stacją po prawej musiała się oczywiście wcisnąć budka z fastfoodami.

4. Za nią po prawej zaczyna się prawa ściana przejścia przez stację. Na tej ścianie najpierw we wnęce stoi duża metalowa szafa niewiadomego przeznaczenia, następnie są drzwi do małego sklepiku spożywczego. Na lewej ścianie przejścia jest najpierw wnęka z nieużywanymi drzwiami, potem metalowy boks z różnościami i ściętymi rogami, a za nim drzwi do pomieszczenia kasowego, otwierane do siebie.

5. Ale my po prostu przechodzimy przez stację na wprost, trzymając się prawej ściany, łapiąc jej kierunek.

6. Po przejściu przez stację przystanek będzie 100 metrów przed Tobą, na godzinie dziesiątej trzydzieści, po drugiej stronie ulic Władysława CZWARTEGO i Świętojańskiej. Trzeba tam dojść tunelem pod tymi ulicami.

7. Zejście do tego tunelu znajduje się około 10 metrów przed Tobą, na wprost przejścia przez stację. Zejście jest mniej-więcej tej samej szerokości, co przejście przez stację, dlatego jeśli złapie się kierunek prawej ściany przejścia, dojdzie się do prawego brzegu schodów.

8. Zatem idziemy po linii prawej ściany i trafiamy do prawego brzegu schodów.

9. Zanim zejdziemy, od razu przesuwamy się do lewego brzegu schodów. Uwaga, wzdłuż niego prowadzą skosy dla wózków, ale są oddzielone barierką, więc się o nie nie potkniesz. Schody mają dwa ciągi.

10. Schodzimy na dół i idziemy wzdłuż lewej ściany. Możesz natknąć się na niej na etatowego gdyńskiego muzykanta z gitarą – ale będziesz go słyszeć z wyprzedzeniem.

11. Idąc wzdłuż tej ściany, trafisz na schody w lewo i górę – to schody na ulicę Władysława CZWARTEGO, które nas nie interesują. Mijamy je i idziemy dalej.

12. Ściana zacznie coraz bardziej skręcać w lewo, a tunel się skończy. Idź dalej wzdłuż ściany, a natkniesz się na szklaną ściankę windy dla niepełnosprawnych wpuszczonej w mur.

13. Miń ją i dobij do lewej. Tu będą jeszcze ze trzy metry muru, i koniec. Jest to bowiem boczna ścianka schodów wiodących do góry na poziom ulicy.

14. Zatem na końcu ścianki znajdź początek poręczy, zakręć o 180 stopni w lewo i wejdź na schody. Schody te mają trzy ciągi.

15. Przesuń się do prawej strony schodów i wejdź na górę.

16. Wyjdziesz na ulicę Świętojańską, mając ją po prawej. Przystanek będziesz mieć praktycznie za plecami, i o jakieś dwadzieścia metrów.

17. Zatem u góry schodów obróć się o 180 stopni w prawo, i teraz będziesz mieć przystanek przed sobą, a ulicę Świętojańską po lewej.

18. Do przystanku wygodniej dojść lewą stroną chodnika, wzdłuż krawężnika ulicy. Po tej stronie jest tylko jeden słup. Po drugiej byłyby dwie ławki, kosz i jeszcze odchodzący w bok chodnik.

19. Wiaty przystanku nie sposób przegapić, bo jest góra dwa metry od ulicy.

 

20. Odchodzą stąd trolejbusy jadące w dół ulicy Świętojańskiej, a także kilka autobusów skręcających w Aleję Piłsudskiego, w stronę morza.

 


 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
432046