T1b Przystanek Wzgórze SKM Władysława Czwartego w stronę Alei Piłsudskiego do stacji SKM Wzgórze

"Z blondynką po Gdyni"

Internetowa Biblioteka Opisów Tras Pieszych dla Osób Niewidomych

 

Początek:

Przystanek Wzgórze św. Maksymiliana SKM na Władysława Czwartego w stronę Alei Piłsudskiego i morza

Koniec:

Stacja SKM Wzgórze

 

Przed wejściem na stację SKM od strony ulicy Władysława CZWARTEGO są dwa przystanki.Tu chodzi o ten po prawej patrząc od stacji.

 

1. Gdy wysiądziesz z autobusu, stacja SKM Wzgórze św. Maksymiliana będzie 20 metrów przed Tobą, odrobinę w lewo. Do budynku stacji dojdziemy wzdłuż zejścia do tunelu pod ulicą Władysława Czwartego.

2. Wiata przystanku jest otoczona z tyłu metrowym pasem kamienisto-krzaczastego niby-zieleńca. Jeśli wysiadłeś pod wiatą, dojdź do niej, skręć w lewo, przejdź trzy kroki do rogu niby-zieleńca, skręć w prawo, przejdź kolejne dwa metry wzdłuż zieleńca, i trafisz laską na fakturę bezpieczeństwa biegnącą w poprzek. Oznacza ona, że przed Tobą jest przejście przez ścieżkę rowerową.

3. Trzy kroki dalej jest druga faktura, po drugiej stronie ścieżki. Tu skręć w lewo i po trzech metrach dojdziesz do narożnika ścianki od zejścia do tunelu.

4. Skręć w prawo, plecami do ulicy, i pójdź wzdłuż ścianki zejścia. Gdy ścianka się skończy, stań na chwilę.

5. Jeśli autobus przejechał nieco wiatę przystanku, obchodzenie niewygodnego zieleńca możesz pominąć, po prostu idź przed siebie plecami do ulicy, a trafisz albo na fakturę bezpieczeństwa wzdłuż ścieżki rowerowej, albo od razu na ściankę zejścia do tunelu. Dojdź do jej prawego rogu, skręć za nią w lewo i pójdź wzdłuż niej do końca. Na końcu stań na chwilę.

6. Budynek stacji jest 10 metrów przed Tobą i wygląda tak: na środku jest szerokie na jakieś siedem metrów, otwarte i zadaszone przejście, a po obu jego stronach małe pomieszczonka. Na prawej ścianie, zaraz na początku, są drzwi do pomieszczenia kasowego, otwierane do siebie. Dalej za drzwiami do ściany przyklejony jest metalowy boks z różnymi różnościami i ściętymi rogami, a za nim wnęka z nieużywanymi drzwiami. Na lewej ścianie, mniej-więcej na środku, są drzwi do małego sklepiku spożywczego, dalej w narożniku duża metalowa szafa nieznanego przeznaczenia, a już za przejściem, w kilkumetrowej luce przed tunelem na peron, wcisnęła się jeszcze budka z fastfoodami.

7. Przejście przez stację jest dokładnie naprzeciw zejścia do tunelu, przy którym stoisz. Dlatego jeśli pójdziesz przed siebie, wzdłuż kierunku ścianki od zejścia, przy której stoisz, trafisz akurat na początek prawej ściany przejścia przez stację. Dwa kroki dalej są już drzwi do kas.

8. W pomieszczeniu kasowym , na lewej ścianie, są dwa okienka kasowe. Uwaga, przed każdym przy ścianie stoi śmietnik.

9. Po wyjściu z kasy robimy trzy kroki do przodu, skręcamy w prawo i idziemy w stronę tunelu na peron. Po drodze najpierw po prawej mijamy przyklejony do ściany boks, potem kilka metrów otwartej przestrzeni między stacją a schodami do tunelu. Schodków jest pięć.

10. Po zejściu nimi należy dobić do lewej ściany tunelu. Kilka kroków dalej na ścianie znajdziemy kasowniki biletowe, a za nimi schody na peron, w lewo i górę. Schody mają dwa ciągi.

 

11. Gdy wyjdziesz na peron, kierunek do Gdańska będziesz mieć po prawej, a kierunek do Gdyni po lewej. Wzdłuż obu krawędzi peronu wyłożona jest faktura bezpieczeństwa.