Koło Powiatowe PZN z tunelu pod ulicą Władysława IV

"Z blondynką po Gdyni"

Internetowa Biblioteka Opisów Tras Pieszych dla Osób Niewidomych

Początek:

Tunel pod ulicą Władysława Czwartego na Wzgórzu św. Maksymiliana

Koniec:

Koło powiatowe Polskiego Związku Niewidomych na ulicy Władysława Czwartego numer 51

1. Naszym celem jest dojście do siedziby koła powiatowego Polskiego Związku Niewidomych na ulicy Władysława Czwartego pod numerem 51. Znajduje się ono na Wzgórzu św. Maksymiliana, blisko stacji SKM Wzgórze oraz Urzędu Miasta.

2. Naszym punktem startu jest tunel pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską, na Wzgórzu św. Maksymiliana, ponieważ przy nim mieści się większość przystanków, z których można dojść do Koła PZN.

3. Wybieramy trasę z tunelu na ulicę Władysława Czwartego, przez skrzyżowanie z Aleją Piłsudskiego.

4. Jeśli przyjedziesz na stację SKM Wzgórze, albo autobusem na przystanki przy tej stacji, lub na przystanek Urząd Miasta Świętojańska, zejdź do tunelu pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską. Nie będziemy tu opisywać, jak to zrobić – informacje te znajdziesz w opisach tras Węzła Wzgórze.

5. Jeśli wysiadasz na przystanku Wzgórze SKM na Władysława Czwartego w stronę Centrum, do żadnego tunelu już schodzić nie musisz i dotyczyć cię będzie opis od przystanku.

6. Z tunelu wychodzimy wyjściem na ulicę Władysława Czwartego w stronę centrum. Schody mają dwa ciągi i skosy dla wózków po lewej stronie. My zatem trzymamy się prawej strony.

7. Po wyjściu na górę ulicę Władysława Czwartego masz po lewej, a dwadzieścia metrów przed sobą przystanek, a właściwie dwa przystanki, pierwszy trolejbusowy, następny autobusowy.

8. Stojąc u góry schodów po prawej stronie, idziemy na godzinę dwunastą, i szukamy krawężnika i zieleńca zabezpieczonego siatką. Powinien znajdować się po prawej stronie w odległości około 7 metrów. Uwaga, jeśli odbijesz za bardzo w prawo, możesz wejść na ścieżkę rowerową, którą ten zieleniec oddziela od chodnika.

9. Gdy znajdziemy zieleniec i krawężnik, skręcamy nieco w lewo i idziemy wzdłuż nich.

10. Po dziesięciu metrach dotrzesz do wiaty przystanku trolejbusów. Na rogach wiaty prawdopodobnie będą stały śmietniki – cóż, taka widać ich natura.

11. Pójdź dalej wzdłuż prawego krawężnika, po kolejnych piętnastu metrach dojdziesz do następnej wiaty, znów oflankowanej koszami na śmieci.

12. Miń tą wiatę i idź dalej prosto wzdłuż krawężnika. Krawężnik jest niewysoki, dlatego trzeba uważać, by go nie zgubić. Za krawężnikiem biegnie ścieżka rowerowa.

13. Po kolejnych dwudziestu metrach trzeba przejść przez wjazd na postój taksówek, który zaczyna się z prawej strony. Wjazd po obu stronach oznaczony jest fakturami bezpieczeństwa, więc wystarczy zachować kierunek marszu, a po drugiej stronie znaleźć znów krawężnik.

14. Po pięciu metrach operację trzeba powtórzyć, bo natykamy się z kolei na wyjazd z postoju.

15. Za wyjazdem krawężnik prowadzi dalej do udźwiękowionego przejścia przez Aleję Piłsudskiego. Kiedy krawężnik się skończy, przejdź jeszcze jakieś osiem kroków, na godzinę dwunastą lub minimalnie na lewo, a trafisz na fakturę bezpieczeństwa przed przejściem.

16. Ulica jest jednojezdniowa. Po przejściu przez nią idź dalej prosto, przechodząc przez cały chodnik i dochodząc do ściany budynku.

17. Siedziba gdyńskiego koła PZN jest około 100 metrów dalej wzdłuż ulicy Władysława Czwartego, ale nie będzie to, niestety, prosty fragment trasy.

18. Stojąc przy budynku obróć się w lewo i pójdź wzdłuż niego. Po zaledwie kilku metrach trafisz na zaokrąglony róg budynku, który wyprowadzi cię ponownie na ulicę Władysława Czwartego.

19. Po końcu zaokrąglenia na ścianie będą dwie metalowe skrzynki.. Po dalszych kilku metrach dojdziesz do wystających na chodnik schodków do sklepu. Obejdź te schodki z lewej. Za schodkami wzdłuż budynku jest malutki podjazd dla wózków. Niestety, podjazd, jak i chodnik wzdłuż niego jest dość zniszczony i trzeba zachować ostrożność.

20. Metr dalej chodnik się skończy i zmieni w asfalt, a ty usłyszysz wyraźnie, że jesteś pod dachem. Stań teraz i nie zmieniaj kierunku. Jesteś na wjeździe w podwórze po prawej, a nad tobą jest wysunięta część budynku wsparta na dwu filarach.

21. Pójdź teraz prosto około 8 metrów, aż trafisz na przeciwległą ścianę wyjazdu.

22. Obróć się na godzinę dziewiątą i przejdź dwa kroki. Powinieneś trafić na jeden z filarów podtrzymujących przejazd. Miń filar od strony lewej.

23. Stoisz teraz twarzą do ulicy Władysława Czwartego. Obróć się w prawo na godzinę trzecią i pójdź prosto. Pierwsze dwa metry przejdziesz wzdłuż wnęki prowadzącej do budynku, a dalej po prawej zacznie się witryna banku.

24. Witryna jest nietypowa, bo od chodnika do poziomu kolana ciągnie się cofnięta wnęka, a wyżej dopiero ściana szkła wzdłuż chodnika. Stąd dziwne wrażenie przy ostukiwaniu laską.

25. Idź wzdłuż witryny, aż wyczujesz rozpoczęcie się prowadzącego w górę podjazdu dla wózków. W tym momencie przesuń się o krok w lewo i idź dalej, mając podjazd po prawej.

26. Po dalszych kilku metrach podjazd się skończy i można wtedy powtórnie dobić do prawej do fasady budynku.

27. Budynek ciągnie się jeszcze jakieś dziesięć metrów. Idź wzdłuż niego.

28. Dalej jest metalowa brama szerokości jakichś czterech metrów, a potem jeszcze wjazd na podwórze, o szerokości dalszych kilku metrów. Idź prosto i nie zmieniaj kierunku, a po przejściu przez wjazd trafisz na rozpoczynające się ogrodzenie, wzdłuż którego możesz iść dalej. Uwaga, ogrodzenie jest zarośnięte krzewami i należy uważać na oczy i głowę.

29. Po dziesięciu metrach ogrodzenia zaczyna się kolejna kamienica. W niej znajduje się siedziba koła PZN. Należy znaleźć właściwe drzwi.

30. Idź wzdłuż ściany budynku, a po drodze napotkasz kolejno:

31. - bramę z metalową kratą,

32. - wychodzące na chodnik schodki do sklepu, które trzeba obejść,

33. - następnie odgłos przy stukaniu w ścianę budynku wyraźnie się zmieni na głuchy i pusty – widać tutaj kamienica jest pokryta strukturą,

34. - od tego miejsca należy znaleźć trzecie drzwi. Będą to zwykłe szklane drzwi. Wyróżnia je to, że przed nimi jest ułożony maleńki skos z wyraźnie grudkowatej, chropowatej płytki podobnej do faktury bezpieczeństwa.

35. Po wejściu krótki korytarzyk prowadzący prosto doprowadzi cię do pomieszczeń gdyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

 

 


 

 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
421001