Teatr Miejski z tunelu pod ulicą Władysława IV

"Z blondynką po Gdyni"

Internetowa Biblioteka Opisów Tras Pieszych dla Osób Niewidomych

Początek:

Tunel pod ulicą Władysława Czwartego na Wzgórzu św. Maksymiliana

Koniec:

Teatr Miejski imienia Witolda Gombrowicza na ulicy Bema 26

1. Naszym celem jest dojście do Teatru Miejskiego W gdyni, przy ulicy Gen. Józefa Bema 26.

2. Naszym punktem startu jest tunel pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską, na Wzgórzu św. Maksymiliana, ponieważ przy nim mieści się większość przystanków, z których dochodzi się do teatru.

3. Wybieramy trasę z tunelu na ulicę Władysława Czwartego, do skrzyżowania z Aleją Piłsudskiego, następnie nią do Urzędu Miasta, a za urzędem w ulicę Bema.

4. Jeśli przyjedziesz na stację SKM Wzgórze, albo autobusem na przystanki przy tej stacji, lub na przystanek Urząd Miasta Świętojańska, zejdź do tunelu pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską. Nie będziemy tu opisywać, jak to zrobić – informacje te znajdziesz w opisach tras Węzła Wzgórze.

5. Jeśli wysiadasz na przystanku Wzgórze SKM na Władysława Czwartego w stronę Centrum, do żadnego tunelu już schodzić nie musisz i dotyczyć cię będzie opis od przystanku.

6. Z tunelu wychodzimy wyjściem na ulicę Władysława Czwartego w stronę centrum. Schody mają dwa ciągi i skosy dla wózków po lewej stronie. My zatem trzymamy się prawej strony.

7. Po wyjściu na górę ulicę Władysława Czwartego masz po lewej, a dwadzieścia metrów przed sobą przystanek, a właściwie dwa przystanki, pierwszy trolejbusowy, następny autobusowy.

8. Stojąc u góry schodów po prawej stronie, idziemy na godzinę dwunastą, i szukamy krawężnika i zieleńca zabezpieczonego siatką. Powinien znajdować się po prawej stronie w odległości około 7 metrów. Uwaga, jeśli odbijesz za bardzo w prawo, możesz wejść na ścieżkę rowerową, którą ten zieleniec oddziela od chodnika.

9. Gdy znajdziemy zieleniec i krawężnik, skręcamy nieco w lewo i idziemy wzdłuż nich.

10. Po dziesięciu metrach dotrzesz do wiaty przystanku trolejbusów. Na rogach wiaty prawdopodobnie będą stały śmietniki – cóż, taka widać ich natura.

11. Pójdź dalej wzdłuż prawego krawężnika, po kolejnych piętnastu metrach dojdziesz do następnej wiaty, znów oflankowanej koszami na śmieci.

12. Miń tą wiatę i idź dalej prosto wzdłuż krawężnika. Krawężnik jest niewysoki, dlatego trzeba uważać, by go nie zgubić. Za krawężnikiem biegnie ścieżka rowerowa.

13. Po kolejnych dwudziestu metrach trzeba przejść przez wjazd na postój taksówek, który zaczyna się z prawej strony. Wjazd po obu stronach oznaczony jest fakturami bezpieczeństwa, więc wystarczy zachować kierunek marszu, a po drugiej stronie znaleźć znów krawężnik.

14. Po pięciu metrach operację trzeba powtórzyć, bo natykamy się z kolei na wyjazd z postoju.

15. Za wyjazdem krawężnik prowadzi dalej do udźwiękowionego przejścia przez Aleję Piłsudskiego. Kiedy krawężnik się skończy, przejdź jeszcze jakieś osiem kroków, na godzinę dwunastą lub minimalnie na lewo, a trafisz na fakturę bezpieczeństwa przed przejściem.

16. Ulica jest jednojezdniowa. Po przejściu przez nią idź dalej prosto, przechodząc przez cały chodnik i dochodząc do ściany budynku.

17. Obróć się w prawo i pójdź wzdłuż fasad budynków do skrzyżowania z ulicą Świętojańską. Po drodze natkniesz się zapewne na stand chodnikowy przed kioskiem, bramę w podwórze, drugi stand i kilka stoliczków przed barem wegetariańskim.

18. Narożnik budynku, za którym jest skrzyżowanie, jest zaokrąglony. Idź za tym zaokrągleniem w lewo. Gdy już wykręcisz w ulicę Świętojańską, natkniesz się na niewielką wnękę, w której są drzwi do narożnej apteki. To dobry punkt orientacyjny do przejścia przez ulicę Świętojańską.

19. Gdy obrócisz się plecami do drzwi do apteki, pięć kroków przed sobą będziesz mieć udźwiękowione przejście dla pieszych. Wzdłuż krawężnika jest faktura bezpieczeństwa. Ulica ma tu dwie jezdnie, a między nimi małą metrową wysepkę.

20. Po przejściu przez ulicę idź dalej prosto przez chodnik do fasady budynku. To już Urząd Miasta.

21. Obróć się w prawo i dojdź do rogu budynku, który jest zaledwie o metr czy dwa od ciebie.

22. Skręć w lewo i pójdź dalej wzdłuż ściany. Pas wzdłuż ściany wyłożony jest płytą podobną do faktury bezpieczeństwa.

23. Pięć metrów dalej będzie drewniana donica z krzewikiem, a za nią drzwi do urzędu stanu cywilnego. Za drzwiami stoi kolejna donica. Idź dalej wzdłuż ściany.

24. Jakieś 10 metrów dalej natkniesz się na dużą metalową kratę w chodniku – uważaj, by nie zakleszczyć w niej laski. Za kratą przy ścianie stoi betonowy śmietnik.

25. Kilka metrów dalej dochodzimy do wejścia głównego do Urzędu Miasta. Jako wejście wyjątkowo ważne, ma po obu stronach po dwie kamienne donice oraz po jednej okrągłej kolumnie.

26. Miń całe wejście, a po dalszych kilku metrach dojdziesz do rogu budynku i skrzyżowania z ulicą Bema. Przed tobą po drugiej stronie ulicy jest pizzeria Anker – raczej na pewno poczujesz jej zapach.

27. Tutaj skręć w lewo i idź dalej wzdłuż budynku Urzędu Miasta. Tu chodnik jest dość wyboisty, zwłaszcza po kilkunastu metrach, gdzie jest zagłębienie i nierówna metalowa klapa.

28. Gdy dojdziesz do końca budynku, stań. Przed tobą najtrudniejszy, ale już ostatni fragment trasy. Po lewej jest parking z dwoma wjazdami, które trzeba będzie przejść, a za nim już budynek teatru. Parking jest wyłożony tragicznie nierówną kostką.

29. Zrób trzy kroki prosto, szeroko zamiatając białą laską, by znaleźć metalowy słupek. Miń go od strony lewej.

30. Dwa kroki dalej znajdziesz kolejny taki słupek. Jego również miń po lewej. Za nim jest pierwszy wyjazd z parkingu. Linia tych dwu słupków wyznacza właściwy kierunek przejścia przez wyjazd.

31. Zatem przejdź przez niego wzdłuż tej linii, również szeroko zamiatając laską. Po drugiej stronie trafisz na kolejny słupek. Od niego zaczyna się rząd słupków odgradzający chodnik od parkingu i prowadzący do drugiego wyjazdu. Idź wzdłuż słupków mając je tym razem po lewej stronie.

32. Po jakichś dwudziestu metrach słupki się skończą i natkniesz się na krawężnik drugiego wyjazdu.

33. Nie zmieniaj kierunku, w którym szedłeś, i w tym kierunku przejdź przez wyjazd.

34. Gdy trafisz na chodnik po drugiej stronie, budynek teatru zaczyna się po twojej lewej. Dotarcie do wejścia głównego nie jest wygodne.

35. Pójdź na godzinę jedenastą. Trafisz zapewne na niski płotek ustawiony wzdłuż ściany budynku.

36. Idź dalej kilka metrów wzdłuż płotka. Gdy się on skończy, rozpocznie się wysunięta część budynku, gdzie znajduje się główne wejście. Drzwi wejściowe skierowane są na ulicę Bema. Prowadzą do nich dwa małe schody. Najpierw natkniesz się na kamienną donicę, a drzwi są za nią.

37. Po wejściu do środka przed tobą będzie foyer teatru. W prawo zaś odchodzi korytarz. Zaraz na jego początku po lewej stronie jest kasa, zaś kilkanaście metrów dalej szatnie. Udanego spektaklu!

 

 


 

 

LOGO Bazy map200x149

Licznik odwiedzin

Odsłon artykułów:
421004