Urząd Miasta Gdyni z tunelu pod ulicą Władysława IV

"Z blondynką po Gdyni"

Internetowa Biblioteka Opisów Tras Pieszych dla Osób Niewidomych

Początek:

Tunel pod ulicą Władysława Czwartego na Wzgórzu św. Maksymiliana

Koniec:

Urząd Miasta Gdyni, wejście główne od Aleji Marszałka Piłsudskiego 52-54

1. Naszym celem jest dojście do Urzędu Miasta Gdyni, do wejścia głównego od Aleji Marszałka Piłsudskiego 52-54

2. Naszym punktem startu jest tunel pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską, na Wzgórzu św. Maksymiliana, ponieważ przy nim mieści się większość przystanków, z których dochodzi się do Urzędu Miasta.

3. Wybieramy trasę z tunelu na ulicę Władysława Czwartego, do skrzyżowania z Aleją Piłsudskiego, następnie nią do Urzędu Miasta. Uważamy tą trasę za prostszą i wygodniejszą. Trasa wzdłuż ulicy Świętojańskiej jest bardziej kłopotliwa ze względu na przystanek, skwer Plymouth oraz przejście przez Aleję Piłsudskiego.

4. Jeśli przyjedziesz na stację SKM Wzgórze, albo autobusem na przystanki przy tej stacji, lub na przystanek Urząd Miasta Świętojańska, zejdź do tunelu pod ulicami Władysława Czwartego i Świętojańską. Nie będziemy tu opisywać, jak to zrobić – informacje te znajdziesz w opisach tras Węzła Wzgórze.

5. Jeśli wysiadasz na przystanku Wzgórze SKM na Władysława Czwartego w stronę Centrum, do żadnego tunelu już schodzić nie musisz i dotyczyć cię będzie opis od przystanku.

6. Z tunelu wychodzimy wyjściem na ulicę Władysława Czwartego w stronę centrum. Schody mają dwa ciągi i skosy dla wózków po lewej stronie. My zatem trzymamy się prawej strony.

7. Po wyjściu na górę ulicę Władysława Czwartego masz po lewej, a dwadzieścia metrów przed sobą przystanek, a właściwie dwa przystanki, pierwszy trolejbusowy, następny autobusowy.

8. Stojąc u góry schodów po prawej stronie, idziemy na godzinę dwunastą, i szukamy krawężnika i zieleńca zabezpieczonego siatką. Powinien znajdować się po prawej stronie w odległości około 7 metrów. Uwaga, jeśli odbijesz za bardzo w prawo, możesz wejść na ścieżkę rowerową, którą ten zieleniec oddziela od chodnika.

9. Gdy znajdziemy zieleniec i krawężnik, skręcamy nieco w lewo i idziemy wzdłuż nich.

10. Po dziesięciu metrach dotrzesz do wiaty przystanku trolejbusów. Na rogach wiaty prawdopodobnie będą stały śmietniki – cóż, taka widać ich natura.

11. Pójdź dalej wzdłuż prawego krawężnika, po kolejnych piętnastu metrach dojdziesz do następnej wiaty, znów oflankowanej koszami na śmieci.

12. Miń tą wiatę i idź dalej prosto wzdłuż krawężnika. Krawężnik jest niewysoki, dlatego trzeba uważać, by go nie zgubić. Za krawężnikiem biegnie ścieżka rowerowa.

13. Po kolejnych dwudziestu metrach trzeba przejść przez wjazd na postój taksówek, który zaczyna się z prawej strony. Wjazd po obu stronach oznaczony jest fakturami bezpieczeństwa, więc wystarczy zachować kierunek marszu, a po drugiej stronie znaleźć znów krawężnik.

14. Po pięciu metrach operację trzeba powtórzyć, bo natykamy się z kolei na wyjazd z postoju.

15. Za wyjazdem krawężnik prowadzi dalej do udźwiękowionego przejścia przez Aleję Piłsudskiego. Kiedy krawężnik się skończy, przejdź jeszcze jakieś osiem kroków, na godzinę dwunastą lub minimalnie na lewo, a trafisz na fakturę bezpieczeństwa przed przejściem.

16. Ulica jest jednojezdniowa. Po przejściu przez nią idź dalej prosto, przechodząc przez cały chodnik i dochodząc do ściany budynku.

17. Obróć się w prawo i pójdź wzdłuż fasad budynków do skrzyżowania z ulicą Świętojańską. Po drodze natkniesz się zapewne na stand chodnikowy przed kioskiem, bramę w podwórze, drugi stand i kilka stoliczków przed barem wegetariańskim.

18. Narożnik budynku, za którym jest skrzyżowanie, jest zaokrąglony. Idź za tym zaokrągleniem w lewo. Gdy już wykręcisz w ulicę Świętojańską, natkniesz się na niewielką wnękę, w której są drzwi do narożnej apteki. To dobry punkt orientacyjny do przejścia przez ulicę Świętojańską.

19. Gdy obrócisz się plecami do drzwi do apteki, pięć kroków przed sobą będziesz mieć udźwiękowione przejście dla pieszych. Wzdłuż krawężnika jest faktura bezpieczeństwa. Ulica ma tu dwie jezdnie, a między nimi małą metrową wysepkę.

20. Po przejściu przez ulicę idź dalej prosto przez chodnik do fasady budynku. To już Urząd Miasta, ale wejście główne jest na innej ścianie..

21. Obróć się w prawo i dojdź do rogu budynku, który jest zaledwie o metr czy dwa od ciebie.

22. Skręć w lewo i pójdź dalej wzdłuż ściany. Pas wzdłuż ściany wyłożony jest płytą podobną do faktury bezpieczeństwa.

23. Pięć metrów dalej będzie drewniana donica z krzewikiem, a za nią drzwi do urzędu stanu cywilnego. Za drzwiami stoi kolejna donica. Idź dalej wzdłuż ściany.

24. Jakieś 10 metrów dalej natkniesz się na dużą metalową kratę w chodniku – uważaj, by nie zakleszczyć w niej laski. Za kratą przy ścianie stoi betonowy śmietnik.

25. Kilka metrów dalej dochodzimy wreszcie do wejścia głównego do Urzędu Miasta. Jako wejście wyjątkowo ważne, ma po obu stronach po dwie kamienne donice oraz po jednej okrągłej kolumnie.

26. Miń donice i kolumnę i dojdź do głównych drzwi. Drzwi po lewej to drzwi wyjściowe i otwierają się do ciebie. Drzwi po prawej są dla wchodzących i otwierają się do wnętrza budynku. Za nimi jest przedsionek z dużą gumową wycieraczką, a dwa metry dalej dwoje takich samych drzwi.

27. Gdy wejdziesz do środka, punkt informacyjny będzie na godzinie dziesiątej trzydzieści, w odległości około dziesięciu kroków.